تاریخ : 08/دي/1395 - 19:43
کد خبر : 2353
سرویس خبری : جامعه
 

حوزه علمیه باید درد جامعه را بداند

آیت‌الله سبحانی:

حوزه علمیه باید درد جامعه را بداند

یکی از مراجع تقلید گفت: حوزه باید حوزه علمی و فکری باشد و شب و روز در حال فراگیری علم، فکر و برتری باشد و درد جامعه را بداند.

به گزارش تفتان نیوز، آیت‌الله جعفر سبحانی در درس خارج اصول خود که در مسجد اعظم برگزار شد، با اشاره به سخنی از امام علی(ع) اظهار کرد: اگر می‌خواهید نظامی باقی بماند، به چهار اصل نیاز دارد، اول عالمی باشد که مردم را راهنمایی کند، جامعه به عالم نیاز دارد تا مردم را به حلال و حرام و واجب و مستحب از نظر عقاید هدایت کند.

وی خاطرنشان کرد: در هند دکتر، پروفسور و افراد تحصیلکرده وجود دارد، ولی در برابر گاو خاشع هستند، زیرا عالمی در بین آنها نیست که آنها را از بدبختی نجات دهد، تصور می‌کنند بقر مقدس است و حکم بت‌های ایام جاهلیت را برای آنها دارد.

این مرجع تقلید با بیان اینکه کسانی هستند که علم و دانش دارند ولی گوشه‌گیر هستند، گفت: این افراد خود را نجات می‌دهند ولی جامعه را نجات نمی‌دهند، عالمی جامعه را نجات می‌دهد که در متن جامعه باشد و با درد جامعه آشنا باشد.

وی تصریح کرد:‌ عالم باید به آنچه می‌گوید عمل کند، ولی اگر عمل نکرد مردم نمی‌توانند به گفته‌های او گوش فرا دهند، باید برای اینکه نظام برپا باشد این اصول را رعایت کنیم.

آیت‌الله سبحانی با بیان اینکه حوزه باید حوزه علمی و فکری باشد و شب و روز در حال فراگیری علم، فکر و برتری باشد، گفت: چرا اکنون کتاب‌های فقهی و اصولی به ارزندگی کتاب‌های پیشینیان نمی‌رسد، حوزه باید حوزه علمی و فکری بوده و درد جامعه را بداند.

وی خاطرنشان کرد:‌ شما که درس خارج می‌خوانید خود را در این مرحله قرار دهید و در جامعه عالم و ناطق باشید تا نظام اسلامی برپا بماند.

منبع:فارس